معرفی انواع درب ضدسرقت و بررسی تفاوت های آن ها

درب ضدسرقت
درب ضدسرقت چیست؟
۱۳۹۶-۰۳-۱۵
درب_ضدسرقت
راهنمای خرید درب ضدسرقت
۱۳۹۶-۰۳-۱۵

معرفی انواع درب ضدسرقت و بررسی تفاوت های آن ها

درب ضدسرقت

یکی از پرسش‌های مهمی که خریداران درب‌های ضدسرقت همیشه با آن روبرو هستند این است که چه تفاوتی میان درب‌های ضدسرقت ساخت ترکیه، درب‌های ضدسرقت ساخت چین و درب‌های ضدسرقت ساخت ایران وجود دارد؟

دید عموم مشتریان این است که که فرق این درب‌ها صرفا در کیفیت ساخت آن‌ها بوده و از آنجا که محصولات ساخت چین در بازار ایران عمدتا نامرغوب به شمار می‌روند و همچنین دید خوبی نسبت به محصولات ایرانی وجود ندارد، درب‌های ضدسرقت ترکیه را از نظر کیفی بهتر می‌دانند.

در این بخش قصد داریم تفاوت‌های درب ضدسرقت ترکیه، چین و ایران را مورد بررسی تحلیلی قرار دهیم. اما قبل از آن بهتر است انواع درب‌های ضد سرقت موجود در بازار ایران را بیشتر بشناسیم.

بنابراین در ابتدا درب‌های ضدسرقت موجود در بازار ایران را بدون توجه به بحث کیفی درب‌های ضد سرقت و صرفا با توجه به شکل ظاهری آن‌ها دسته بندی خواهیم نمود.با توجه به شکل ظاهری درب‌های ضدسرقت، اینگونه درب‌ها را می‌توان به به صورت زیر دسته بندی کرد:

درب‌های ضد سرقت ساخت ترکیه
درب‌های ضد سرقت ساخت چین
درب‌های ضد سرقت ساخت ایران

تفاوت در انواع درب ضدسرقت چیست؟

درب‌های ضد سرقت ایرانی از نظر ظاهری کاملا مشابه درب‌های ضد سرقت ساخت کشور ترکیه می‌باشند. البته در ایران درب‌هایی با ظاهر مشابه درب‌های ضدسرقت چینی نیز تولید می‌شوند اما تولید این سری از درب‌های ضد سرقت نسبت به درب‌های ضد سرقت مشابه ترک بسیار محدود می‌باشد.

درب ضدسرقت چینی

به صورت خلاصه می‌توان گفت که درب‌های ضدسرقت به طور کلی از نظر شیوه تولید و شکل ظاهری به دو کشور چین و ترکیه بر می‌گردد و این در حالی است که درب‌های ضد سرقت چینی خود نیز از درب‌های ایتالیایی الگو برداری شده‌اند.
لازم به توجه است که تولید کنندگان درب‌های ضدسرقت طرح ترک در ایران همگی چارچوب‌های خود را در داخل ایران تولید کرده و یا از تولید کنندگان داخلی خریداری می‌نمایند و یراق آلات خود را نیز عمدتا از محصولات ساخت کشور ترکیه استفاده می‌کنند

اما رویه درب‌ها را برخی مستقیما از ترکیه وارد و برخی از تولیدات داخل استفاده می‌نمایند. البته استفاده از ورقه‌های وارداتی لزوما یک امتیاز نیست و تنها به دلیل هزینه‌های بالای خرید دستگاه‌ها و سایر ملزومات تولید، برخی ترجیح می‌دهند که بدین ترتیب عمل کنند، هرچند که اکثر فروشندگان درب‌های ضد سرقت ایرانی را به عنوان درب های ترک مونتاژ ایران معرفی می‌کنند.

با توجه به شباهت درب های ضد سرقت ایرانی به درب‌های ضد سرقت ترکیه، درب‌های ضد سرقت ایران و ترکیه را در یک دسته قرار می‌دهیم و تفاوت درب‌های ضدسرقت ترکیه و چین را از سه منظر مورد بررسی قرار می‌دهیم. البته درایران بیشتر درب‌های ضدسرقت سری اکونومی تولید می‌شود و سری لوکس ضد سرقت‌ها مستقیما از ترکیه وارد ایران می‌شود. اما در کلاس‌های یکسان مانند سری اکونومی تولیدات درب ضدسرقت ایران با تولیدات ترکیه از نظر کیفی برابری می‌کند و حتی برخی از تولید کنندگان ایرانی محصولات با کیفیت‌تری را به بازار عرضه می‌نمایند

تفاوت ظاهری درب‌های ضد سرقت ترکیه و چین
تفاوت کیفی درب‌های ضد سرقت ترکیه و چین
تفاوت قیمتی درب‌های ضد سرقت ترکیه و چین

تفاوت ظاهری درب های ضدسرقت

اولین تفاوت در نوع چهارچوب‌های آن‌ها دیده می‌شود. چهارچوب‌های درب‌های ضد سرقت چین تخت و اختلاف سطح کمی بین سطح بیرونی چارچوب و لنگه درب ضد سرقت وجود دارد، در صورتیکه این اختلاف سطح در درب‌های ضد سرقت ترک بیشتر است.

دومین تفاوت در لولاهای درب‌های ضد سرقت چین و ترکیه می‌باشد.لولای درب‌های ضد سرقت چین مخفی است اما لولای درب‌های ضد سرقت ترک از سمت داخل قابل مشاهده است.

سومین تفاوت در رویه لنگه درب‌های ضد سرقت ترکیه و چین می‌باشد.رویه نهایی درب‌های ضد سرقت چین یا فلز با رنگ کوره‌ای طرح چوب هستند و یا HDF رنگ شده و در بعضی موارد درب ضدسرقت چینی فلزی با روکش PVC نیز دیده می‌شود. اما رویه درب‌های ضد سرقت ترک به دو دسته MDF روکش طبیعی چوب و یا MDF روکش PVC تقسیم می‌شوند.

لازم به ذکر است کهبیشتر درب‌های ضد سرقت چینی موجود در بازار ایران، فلز با رنگ کوره‌ای طرح چوب می‌باشد.

تفاوت کیفی درب های ضدسرقت

شاید اولین تفاوتی که در ذهن مشتریان شکل بگیرد کیفیت پایین درب ضد سرقت چین نسبت به درب ضد سرقت ترکیه باشد که در این مورد با توجه به کیفیت اجناس چینی و ترک موجود در بازار ایران، می توان به خریدار درب ضد سرقت حق داد که چنین تصوری را داشته باشد.

اما همانطور که می‌دانیم و بارها شنیده‌ایم تولیدات چین در سطوح مختلف کیفی قرار دارند اما اگر بخواهیم به طور تخصصی در مورد درب صحبت کنیم صادقانه باید گفت اکثر درب‌های ضد سرقت چینی وارد شده به ایران حتی نسبت به پولی که خریدار پرداخت می‌کند از سطح کیفی خوبی بهره نبرده‌اند.

بنابراین لزوما نمی‌توان گفت که کیفیت درب‌ ضد سرقت چینی از درب‌ ضد سرقت ترکیه پایین‌تر است. درب‌های ضد سرقت چینی با روکش HDF معمولا از کیفیت خوبی برخوردار هستند و نسبت به برخی از درب‌های ساخت ترکیه که در بازار ایران وجود دارد، گران‌تر نیز هستند.

 تفاوت قیمت درب های ضدسرقت

در یک رده بندی کلی و به عنوان قیمت کف می‌توان درب‌های ضد سرقت چینی موجود در بازار را ارزان‌ترین، درب‌های ضد سرقت ایرانی را در رنج متوسط و درب‌های ضد سرقت ترک را گران‌ترین درب‌های موجود در بازار ایران قلمداد نمود.

دیدگاه ها بسته شده است